יוסף טְרוּמְפֶלְדור

Texte à trous

  
Choisissez le mot dans le menu déroulant
   בַּגָלִיל      בתי-ספר      היסודי      הערבים      יהודי      משותפים      סוֹצְיָאלִיסְט      צבא      קיבוץ      רחובות   
יוסף טרומפלדור היה איש וסֵמֶל לגיבור יהודי.
טרומפלדור נולד בקווקז בשנת 1880. הוא סיים בהצטיינות את בית הספר , אבל לא היה יכול להמשיך ללמוד בבית הספר התיכון, מפני שהוא היה .
בשנת 1904, בזמן המלחמה בין רוסיה ליפן, היה טרומפלדור חייל בצבא הרוסי, ונפצע קשה ביד השמאלית. טרומפלדור היה היהודי הראשון והיחיד שהיה קָצִין (אוֹפִיסֶר) בצבא הרוסי במלחמה הזאת.
בשנת 1912 עלה טרומפלדור לארץ-ישראל וגר בקיבוץ דגניה. הוא היה , והייתה לו תקווה שבארץ ישראל יחיו היהודים חיים , בריאים וטובים.
בשנת 1919 היה מצב הביטחון בארץ קשה מאוד. יהודים רבים נהרגו במלחמה עם הערבים. טרומפלדור היה בעל ניסיון צבאי. הוא לימד את היהודים איך לשמור על הקיבוצים והיישובים , ואיך להילחם בערבים.
בי"א באדר תר"פ (1/03/1920) הגיע טרומפלדור ליישוב תל-חי בגליל, כדי לעזור ליהודים שֶגרו שם. באותו יום התחילו במלחמה נגד תל-חי. טרופלדור נפצע קשה מאוד. לפני שֶהוא מת הוא אמר לחברים: "טוב למות בעד ארצנו." לזכרו של (כדי לזכור את) יוסף טרומפלדור הקימו (בנו) את תל-יוסף. גם רבים בישראל נקראים על שמו. כל שנה בתאריך י"א באדר מגיעים תלמידי לתל-חי, ועורכים שם טקס זיכרון לטרומפלדור ולאנשי תל-חי שנהרגו.