ירושלים - בירת ישראל

Texte à trous

  
Choisissez le mot dans le menu déroulant
   גדלה      החדשה      לבקר      להיכנס      מדינת ישראל      מלחמת העצמאות      נמצאים      עתיקה      שירים      שכונות   
ירושלים - עיר הבירה של ישראל
ירושלים היא עיר הבירה של . דויד המלך הקים (בנה) את ירושלים לפני 3,000 שנים בערך, והבן שלו, שלמה המלך, בנה בה את בית המקדש הראשון.
ירושלים הייתה תמיד העיר החשובה ביותר לעם היהודי. היהודים תמיד חלמו על ירושלים, וכתבו עליה וסיפורים. היהודים מזכירים (אומרים) את ירושלים בכל התפילות. בְּלֵיל-הַסֵדֶר (בפסח) וביום הכיפורים הם שרים: "לשנה הבאה בירושלים".
ב-1949, אחרי , חילקו את ירושלים ל-2 חלקים: העיר - במערב, והעיר העתיקה - במזרח. ירושלים החדשה נשארה בצד הישראלי, אבל העיר העתיקה נשארה בצד היַרְדֵנִי. כך היה המצב במשך 18 שנים. במלחמת "ששת הימים", ביום כ"ח באייר תשכ"ז (יוני 1967), הצבא הישראלי הצליח לעיר העתיקה בירושלים ולכבוש (לקחת) אותה. ירושלים ה וירושלים החדשה היו לעיר אחת. לכן בכל שנה בתאריך הזה חוגגים בישראל את "יום ירושלים". במשך השנים ירושלים , והיום היא העיר הגדולה ביותר בארץ: בנו בה חדשות, ואנשים רבים באו לגור בה.
ירושלים היא מרכז החיים הלאומיים והדתיים של מדינת ישראל. בירושלים משרדי הממשלה, הכּנֶסֶת, בית המשפט העליון, בית הנשיא, ועוד. בעיר העתיקה נמצא ה"כותל המערבי" - הקיר היחיד שֶנִשְאָר מבית המקדש. אנשים מהארץ ומכל העולם מגיעים לשם כדי ולהתפלל .