אל"מ אילן רמון ז"ל

 

אילן רמון, גיבור ישראלי. אלוף משנה בצה"ל, טייס קרב ומפקד טייסת, אסטרונאוט הישראלי הראשון ששוגר לחלל, וגם איש משפחה - אב לארבעה. רמון כטייס השתתף בהפצצת הכור בעיראק, והשתתף במבצעי תקיפה נועזים נוספים, על חלקם פיקד. הוא היה תלמיד מצטיין וחניך מצטיין בקורס טיס. עינינו היו נשואות אליו בשבועיים האחרונים, כולנו מבכים אותו היום.

 

אילן רמון, בן 48, היה אלוף משנה בחיל האוויר הישראלי וטייס מטוסי קרב, היחיד מבין אנשי הצוות במשימה STS-107 של המעבורת שהיה מומחה מטען.

 

אילן רמון נולד ברמת גן וגדל בבאר שבע. הוא היה תלמיד מצטיין בתיכון, ובקורס הטיס, שסיים בשנת 1974, נבחר לחניך מצטיין. בראשית דרכו כטייס הוא טס במטוסי מיראז' וסקייהוק, ובשנות ה-80 היה בין הטייסים הישראלים הראשונים שיצאו לארצות הברית כדי ללמוד להטיס את מטוס ה-F-16. כטייס F-16 השתתף רמון בתקיפות מבצעיות רבות. בתום לימודיו באוניברסיטה הצטרף רמון לצוות הפיתוח של מטוס הלביא, והשתתף בפרויקטים ביטחוניים נוספים. אילן רמון שירת גם כמפקד טייסת פאנטומים וכמפקד טייסת F-16. תפקידו האחרון בחיל האוויר היה ראש מחלקת אמצעי לחימה.

 

ב-1995 חתמו ישראל וארצות הברית על הסכם שלפיו באחת המשימות הבאות של מעבורות החלל של נאס"א (סוכנות החלל האמריקנית) ייכלל אסטרונאוט ישראלי. נאס"א הציבה אמות מידה מחמירות מאוד לבחירת האסטרונאוט הישראלי (השכלה אקדמית בפיזיקה, הנדסה או מקצועות דומים, ניסיון בניהול ניסויים ועוד). אילן רמון, שענה על כל הקריטריונים הנדרשים נבחר לתפקיד, ואתו נבחר גם סא"ל יצחק מאיו, שיהיה המחליף שלו בעת הצורך.

 

ביולי 1998 הגיע אילן רמון עם משפחתו ליוסטון שבטקסט, ובמשך 4 שנים התאמן במרכז החלל ג'ונסון של נאס"א ביוסטון לקראת שיגור המעבורת למשימה STS-107.

 

 

במהלך ההכשרה הארוכה נדחתה טיסת המעבורת כמה פעמים, ואילן רמון השתתף באותו זמן בקורס מתקדם של הכשרת מומחי המשימה, קורס שעוברים בדרך כלל רק המפקדים והטייסים של המעבורות.

 

בנוסף על היותו טייס מצטיין ומפקד מוכשר היה אילן רמון גם בעל ואב אוהב. הוא הותיר אחריו אישה רונה, וארבעה ילדים: אסף (בן 14), טל (12), יפתח (9) ונועה (5). הם הצטרפו אליו לכל התקופה הארוכה של ההכשרה והאימונים במרכז החלל ביוסטון, טקסס. המשפחה ליוותה אותו עד ההמראה, וציפתה באתר הנחיתה לשובו.

 

 

 

Extrait du site ORT Isral